
Wstępne oczyszczanie wody polega na usuwaniu z wody fazy stałej: cząstek stałych, zawiesiny, koloidów, a także mikroorganizmów. Jest to niezbędny etap uzdatniania przed dalszymi procesami, takimi jak procesy membranowe, wymiana jonowa, czy elektrodejonizacja.
Przy wstępnym oczyszczaniu wody możemy opracować następujące procesy jednostkowe:
- cedzenie: wykonywane przy użyciu krat i sit, zazwyczaj dotyczy bezpośrednio ujęć wód powierzchniowych,
- koagulację i flokulację: dobieramy odpowiednie reagenty i urządzenia, flotację: projektujemy i wykonujemy systemy flotacji ciśnieniowej,
- sedymentację: (strącanie), w tym neutralizacja i strącanie metali specyficznych - dobieramy odpowiednie reagenty i urządzenia,
- filtrację: projektujemy i wykonujemy systemy filtracji powolnej i pospiesznej, w tym dobór złoża filtracyjnego oraz dostarczamy systemy drenaży,
- dezynfekcja wstępna – oferujemy systemy wytwarzania i dozowania środków dezynfekcyjnych (chloru, dwutlenku chloru, podchlorynu sodowego).
Dla doboru środków chemicznych, tj. koagulant i flokulant, środek regulujący pH, wykonujemy wstępne testy laboratoryjne dla określenia dawek i efektów technologicznych. Dla powyższych procesów (urządzeń) oferujemy odpowiednie układy sterowania i kontroli, które mogą zostać zintegrowane z nadrzędnym systemem stacji uzdatniania.

Dla sektora przemysłowego, korzystającego z zasobów wodnych, ważnym aspektem jest przygotowanie wody o odpowiedniej jakości. W zależności od prowadzonych procesów przemysłowych woda powinna spełniać różne wymagania. Na podstawie wymagań technologicznych rozróżniamy klika rodzajów wody stosowanej w przemyśle. Jest to między innymi woda technologiczna, woda kotłowa i woda uzupełniająca. Zasadniczym procesem przygotowania w/w wód jest zmiękczanie i demineralizacja.
Wyróżniamy trzy sposoby zmiękczania i demineralizacji wody:
- strąceniowa (zmiękczanie): za pomocą reagentów w akceleratorach i reaktorach wielokomorowych;
- wymiana jonowa (zmiękczanie lub demineralizacja);
- procesy membranowe (zmiękczanie lub demineralizacja) prowadzona za pomocą nanofiltracji, odwróconej osmozy oraz elektrodejonizacji, czy też elektrodializy odwracalnej.
Procesy zmiękczania wprowadzamy w celu usunięcia rozpuszczonych związków wapnia i magnezu, powodujących twardość wody. Woda twarda powoduje powstawanie niekorzystnego kamienia kotłowego (nierozpuszczalne osady wapnia i magnezu), w przemyśle zjawisko to zwane jest również scalingiem.
Wymiana jonowa może usuwać jony wapnia i magnezu zastępując je jonami wodorowymi lub sodowymi. Dobierane są dla tego przypadku selektywne złoża jonowymienne. Procesy membranowe zapewniają kompleksowe usunięcie jonów jedno- i dwu-wartościowych, w efekcie otrzymujemy wodę spełniającą normy dla zastosowań w przemyśle.

Obieg chłodniczy, to system urządzeń służący do chłodzenia turbin. W skład takiego systemu którego wchodzi również układ wody uzupełniającej oraz systemy dozowania reagentów. Woda znajdująca się w tym obiegu wymaga odpowiedniego przygotowania, by nie uszkadzać elementów układu chłodniczego.
Zasady dotyczące sposobu przygotowania wody do obiegów chłodniczych regulują odpowiednie normy prawne. Jednak w większości to producenci narzucają swoje wytyczne, które mogą znacząco się różnić. Najważniejsze jest, aby woda była pozbawiona mętności, posiadała neutralny zapach oraz nie zawierała mikroorganizmów.
Do tego celu stosowane są technologie wstępnego przygotowania wody:
- Koagulacja,
- Sedymentacja,
- Reaktory wielokomorowe;
- Kondycjonowania wody;
- Dezynfekcja wód.
Dla wody do klimatyzacji, gdzie wymagana jest niska zawartość soli rozpuszczonych, stosowane są technologie membranowe – odwrócona osmoza. W przypadku układów chłodzenia stosowane są w przemyśle chłodnie kominowe lub wentylatorowe. W ramach wieloletniego doświadczenia firma SEEN wybudowała dla Zakładu Anwil S.A Blok Wodny w oparciu o chłodnię wentylatorową, pompownię, procesy filtracji i kondycjonowania wody.

Powstający w Układzie Odzysku Ciepła nadmiar kondensatu oczyszczamy i stanowi on dla Użytkownika UOC źródło wody do ponownego wykorzystania, zamiast poboru wody surowej (z sieci lub rzeki). Może być on ponownie wykorzystany w skruberze UOC, jak i też wykorzystany dla innych celów przemysłowych Użytkownika, np. do uzupełniania obiegów chłodniczych.
Odzysk kondensatu z UOC polega generalnie na zastosowaniu:
- chłodzenia na chłodniach wentylatorowych lub wieżowych,
- wstępnemu oczyszczaniu za pomocą procesów fizykochemicznych (koagulacja oraz filtracja lub sedymentacja),
- dalszemu oczyszczaniu za pomocą ultrafiltracji,
- wstępnej demineralizacji za pomocą technik membranowych (odwrócona osmoza),
- w razie potrzeby przeprowadzanie dalszej demineralizacji za pomocą II stopnia odwróconej osmozy, przy użyciu wymiany jonowej lub EDI/EDR.
Powyższy system oczyszczania kondensatu może ulec modyfikacji, w zależności od potrzeb zastosowania odzyskanej wody. Najczęściej odzyskana woda z nadmiaru kondensatu wraca ponownie do obiegu UOC. Przed przystąpieniem do projektu i realizacji systemu oczyszczania kondensatu, oferujemy możliwość wykonania testów w skali półprzemysłowej za pomocą stacji pilotowych.

Ze względu na zmieniające się przepisy i postępujące globalne ocieplenie, które ogranicza nasze i tak już skąpe zasoby wody, zakłady przemysłowe oraz firmy wodociągowe są zmuszone do optymalizacji zarządzania wodą. Jednym z elementów tego trendu jest odzyskiwanie wody. Istotą tego procesu jest zawracanie i ponowne wykorzystanie wody oczyszczonej do wymaganego stopnia.
Każdy zakład produkuje ścieki o różnym stopniu zanieczyszczenia, jednak w większości przypadków, niezależnie od poziomu zanieczyszczenia, można z powodzeniem odzyskać z nich wodę do ponownego wykorzystania na potrzeby zakładu.
Dla wstępnego oczyszczenia (usunięcia cząstek stałych) niezbędnego go odnowy wody stosujemy osadniki, filtry lub ultrafiltrację. Dla dalszego uzdatniania, tj. usuwania związków rozpuszczonych, wykorzystujemy odwróconą osmozę. W przypadku całkowitej eliminacji ścieków możliwe jest zastosowanie wyparek (technologia ZLD), gdzie oprócz odzyskanej wody otrzymujemy sól, która może być dalej wykorzystana lub podlegać utylizacji. Do odzysku wód popłucznych stosuje się separatory lamelowe, technologie membranowe, ultrafiltrację ciśnieniową oraz ultrafiltrację podciśnieniową. W przypadku ścieków z innych procesów produkcyjnych, w których mogą występować substancje oleiste, ropopochodne oraz inne trudne do usunięcia związki, konieczne jest indywidualne podejście przy doborze odpowiedniej technologii.
Odzysk wody jest z pewnością kosztowną inwestycją, ale w ujęciu globalnym opłacalną, ponieważ koszty poboru i tak ograniczonych zasobów są znacznie wyższe. Nasza firma może się obecnie pochwalić budową takich systemów dla zakładów przetwórstwa mlecznego, w których wykorzystywane są technologie membranowe.

W celu precyzyjnego określenia efektywności proponowanych rozwiązań procesowych i odpowiedniego doboru technologii, oferujemy możliwość wykonania badań w skali półtechnicznej za pomocą własnych stacji pilotowych.
Posiadamy następujące układy pilotowe:
- system flotacji ciśnieniowej (z koagulacją i flokulacją),
- system filtracji, system sedymentacji, system odwróconej osmozy (z możliwością chłodzenia oczyszczanego medium),
- system dezynfekcji i utleniania chemicznego.
Urządzenia pilotowe pracują na rzeczywistym napływie oczyszczanej wody lub ścieków. Mogą pracować u klienta przez dowolny, ustalony czas, a z naszej strony jest oferowana obsługa operatorska. Jest również możliwość przeszkolenia przez naszych specjalistów pracowników klienta.
Wykonanie takich badań przed etapem projektowania, pozwala określić dość precyzyjnie założenia projektowe urządzeń, skuteczność proponowanych procesów oraz koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, jeszcze przed realizacją inwestycji. Realizacja takich badań stanowi również doskonałe narzędzie do rzetelnej wyceny ofert przetargowych.
Naszym priorytetem jest tworzenie projektów spełniających najwyższe wymagania i normy, dbamy zatem o każdy szczegół na wszystkich etapach naszej pracy. Wykorzystujemy innowacyjne rozwiązania, aby realizacje które wychodzą spod naszej ręki cechowały się funkcjonalnością, efektywnością i niezawodnością.
