
Woda pochodząca z ujęć podziemnych charakteryzuje się brakiem zanieczyszczeń antropogenicznych. Najczęściej wymaga oczyszczenia z ponadnormatywnej zawartości żelaza i manganu oraz dezynfekcji przed wprowadzeniem do sieci wodociągowej. Każde ujęcie ma jednak własną charakterystykę.
Nasi inżynierowie za każdym razem analizują dane pozyskane od klienta i dobierają optymalną technologię uzdatniania. Nasi technolodzy uczestniczyli w opracowaniu i realizacji największych stacji uzdatniania w kraju.
Przykładowe realizacje na wodach głębinowych obejmują SUW Krzywe Błota we Włocławku, czy SUW Dolina Radości w Gdańsku.

Woda powierzchniowa wymaga szeregu etapów uzdatniania z uwagi na wystepujące w niej zanieczyszczenia. Oprócz typowych, występują zanieczyszczenia przemysłowe, czy okresowe zakwity glonów.
Wyzwanie stanowią również zmieniające się regulacje prawne (np. usuwanie farmaceutyków, mikroplastiku) oraz zwiększające się zapotrzebowanie przy ograniczonych zasobach. Nasi technolodzy pomagają wdrażać nowe technologie i szukać nowych źródeł wody do uzdatnienia, np. poprzez odzysk wody ze ścieków lub odsalanie wody zasolonej.
Projektowaliśmy i realizowaliśmy modernizacje największych stacji uzdatniania w kraju, w tym wszystkich zakładów wodociągów warszawskich, gdzie wdrożyliśmy m.in. układy flotacji oraz ozonowania, filtracji na węglu aktywnym.

Ze względu na zmieniające się przepisy i postępujące globalne ocieplenie, które ogranicza nasze i tak już ograniczone zasoby wody, zakłady przemysłowe, jak i firmy wodociągowe, są zmuszone do optymalizacji swojego zarządzania wodą. Jednym z elementów tego trendu jest odzyskiwanie wody. Jednym za elementów tego trendu jest odzysk wody. Istotą tego procesu jest zawracanie/ponowne użycie oczyszczonej w wymaganym stopniu wody. Każdy zakład produkuje ścieki bardziej lub mniej zanieczyszczone. W zależności od tego jakie jest to zanieczyszczenie, stosujemy różne technologie „odnowy wody”.
Dla wstępnego oczyszczenia (usunięcia cząstek stałych) dla potrzeb odnowy wody stosujemy osadniki, filtry, czy ultrafiltrację. Dla dalszego uzdatniania, tj. usuwania związków rozpuszczonych wykorzystujemy odwróconą osmozę. W przypadku całkowitego pozbycia się ścieków możliwe jest zastosowanie wyparek (technologia ZLD), gdzie oprócz odzyskanej wody otrzymujemy sól, która może mieć dalsze zastosowanie lub podlegać utylizacji. W przypadku odzysku wód popłucznych stosuje się separatory lamelowe, technologie membranową, ultrafiltrację ciśnieniową, ultrafiltrację podciśnieniową. Dla ścieków z innych procesów produkcji, w których mogą występować substancje oleiste, ropopochodne oraz inne trudno usuwane związki, przy doborze odpowiedniej technologii wymagane jest indywidulane podejście.
Odzysk wody na pewno jest kosztowną inwestycją, ale w globalnym rozrachunku opłacalną, ponieważ koszty poboru i tak ograniczonych zasobów są zdecydowanie większe. Nasza firma może obecnie pochwalić się budową takich systemów dla zakładów przetwórstwa mlecznego, gdzie wykorzystywane są technologie membranowe.

W celu precyzyjnego określenia efektywności proponowanych rozwiązań procesowych i odpowiedniego doboru technologii oferujemy możliwość wykonania badań w skali półtechnicznej za pomocą własnych stacji pilotowych.
Posiadamy następujące układy pilotowe:
- System flotacji ciśnieniowej (z koagulacją i flokulacją),
- System filtracji, System sedymentacji,
- System odwróconej osmozy (z możliwością chłodzenia oczyszczanego medium),
- System dezynfekcji i utleniania chemicznego.
Urządzenia pilotowe pracują na rzeczywistym napływie oczyszczanej wody lub ścieków. Mogą pracować u Klienta przez dowolny, ustalony czas, a z naszej strony jest oferowana obsługa operatorska. Jest również możliwość przeszkolenia pracowników Klienta.
Wykonanie takich badań przed etapem projektowania pozwala określić dość precyzyjnie założenia projektowe urządzeń, skuteczność proponowanych procesów oraz koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, jeszcze przed realizacją inwestycji. Realizacja takich badań stanowi również doskonałe narzędzie do rzetelnej wyceny ofert przetargowych.
Naszym priorytetem jest tworzenie projektów spełniających najwyższe wymagania i normy, dbamy zatem o każdy szczegół na wszystkich etapach naszej pracy. Wykorzystujemy innowacyjne rozwiązania, aby realizacje które wychodzą spod naszej ręki cechowały się funkcjonalnością, efektywnością i niezawodnością.
